Documents/VAFACA195

FACA Committee Purpose & Justification

Strategic_Plan

Start: 2010-10-01, End: 2011-09-30, Publication: 2013-07-09

Source: http://explore.data.gov/resource/datasets/c5i3-bb9j

The information in this plan was imported from the Federal Advisory Committee Act (FACA) database and transformed into StratML Part 1, Strategic Plan, format.

Fiscal Year:2011 Committee Type: Non Scientific Program Advisory Board

Submitter:

Name:Gannon (J.) Dick

Email:gannon_dick@yahoo.com

Organization:

Name:Department of Veterans Affairs Voluntary Service National Advisory Committee

Acronym:VA

Description:
[195]:

Stakeholder(s):

  • Department of Veterans Affairs[70]: http://www.va.gov
    • Sponsoring Agency (Beneficiary)

  • Ms. Inda AdamsNational Deputy Representative for Marine Corps League Auxiliary
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Joseph AlbertDeputy Representative for Italian American War Veterans of the U.S.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. Anthony AltieriDeputy Representative for AMVETS
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. David J. BaldufDeputy Representative Forty and Eight
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Nancy BarberDeputy Representative for National Society Colonial Dames XVII Century
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. George Beadles, Jr.Deputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. Douglas BeckleyNational Representative for the Paralyzed Veterans of America
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Garry BernathDeputy Representative for United Auto Workers
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. Jerome BernsNational Representative Jewish War Veterans of the USA
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. Brian BertgesDeputy National Representative for The American Legion
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. Hubert BertrandNational Deputy Representative for Forty and Eight
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Edward BoyerNational Deputy Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • William L. BradshawRepresentative for Veterans of Foreign Wars of the U.S.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Lyman R. BrennerNational Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Rosemary BresslerNational Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Tracey BridgesDeputy Representative for Help Hospitalized Veterans
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Daniel K. BriggsDeputy Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jerry BrownNational Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • PNC John P Brown IIINational Deputy Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mark A BrownDeputy Representative for Military Order of the Purple Heart of the U.S.A., Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • William BryceNational Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mrs. Cecile ButlerNational Representative Ladies Auxiliary of the Fleet Reserve Association
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jerry ButlerDeputy Representative for Fleet Reserve Association
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Bill ByrnesDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Wende CahaDeputy Representative for Help Hospitalized Veterans
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Irene CastroDeputy Representative for Women's Army Corps Veterans Association
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Jane ChannellDeputy Representative for the Military Order of the Cootie Auxiliary
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Priscilla A. ChanskyDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Erwin CharlesDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Milton ChathamNational Deputy Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • William ChiddisterNational Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Thomas CisnaDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Marcie ClarkRepresentative for Help Hospitalized Veterans
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Charlotte J. ClingerRepresentative for United Daughters of the Confederacy
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Patrick J. CodyNational Representative for Marine Corps League
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Francis CostaRepresentative for Disabled American Veterans Auxiliary
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. Stephen CravenNational Deputy Representative for Air Compassion for Veterans
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mrs. Kay CrollNational Representative for Women Marines Association
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Barbara DavidsonDeputy Representative Ladies Auxiliary, Polish Legion of American Veterans
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jasmine DavisRepresentative for The American Legion
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Sherry DavisDeputy Representative of the United Dauhters of the Confederacy
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Charlene DewNational Representative, American Legion Auxiliary
    • Committee Member (Performer)Representative

  • David DewDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Elaine A. DiaczunDeputy Representative for Catholic War Veterans Ladies' Auxiliary
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Major Edelweiss DiazDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Sue DickNational Deputy Representative for AMVETS Auxiliary
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mrs. Martha M. DidamoDeputy National Representative, Gold Star Wives of America, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Carolyn DrennenRepresentative for National Society Colonial Dames XVII Century
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ellen DrogoDeputy Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Audrey EasterlingNational Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Major Susan EllisDeputy Representative for The Salvation Army
    • Committee Member (Performer)Representative

  • F. W. EthunDeputy Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Helen EvansDeputy Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Stanley A. Evans, Sr.Deputy Representative for National Society Sons of the American Revolution
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Richard E. FletcherRepresentative for Masonic Service Association of N. America
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Betty FogartyDeputy Representative for National Society Colonial Dames XVII Century
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Richard E. FribergDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Marion E. FriedmanDeputy National representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Charles H. GallinaRepresentative for Knights of Columbus
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jose M. GarciaNational Deputy Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Judith M. GarlandDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Bill GerryDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Raymond GiehllDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Merlah GoodrichDeputy Representative for Daughters of Union Veterans of the Civil War
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Roger GowenDeputy Representative for Forty and Eight
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Janet W. GramsDeputy Representative for United Daughters of the Confederacy
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Colonel Sue HarfootNational Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Edward HartmanDeputy Representative for Disabled American Veterans
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Rosemarie HauckDeputy Representative for American Legion Auxiliary
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. Robert HenningsNational Representative for the Benevolent and Protective Order of Elks
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Christi HillmanDeputy National Representative for Paralyzed Veterans of America
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Arthur E. HillsDeputy Representative for Korean War Veterans Association
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jerry HjelleNational Deputy Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. Leo HoagDeputy Representative for Forty and Eight
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Anna HoffmanDeputy Representative for Women's Army Corps Veterans Association
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. John W. HoffmanNational Deputy Representative for Air Compassion for Veterans
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Robin HoffmannDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Harriett HowardRepresentative for WAVES National
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ruby L. HudsonDeputy Representative for I.B.P.O. Elks of the World, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Laurel A. HullDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Geraldean Hunter-VautherotNational Representative for Military Order of the Cootie Auxiliary
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. Stewart IsraelDeputy Representative for the Benevolent and Protective Order of Elks
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Jennifer JackmanNational Representative for the American Gold Star Mothers
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. Tom JamisonDeputy Representative for the Benevolent and Protective Order of Elks
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Dawn JirakDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Verna JonesNational Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Karen JorgensonDeputy Representative for the American Red Cross
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. W.G. Bill KilgoreNational Representative for AMVETS
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Jean KumlerDeputy Representative for WAVES National
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. Thomas KurkDeputy Representative for Sons of the American Legion
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Kathleen LandessNational Deputy Representative for The Silver Star Families of America
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Val LarsonDeputy Representative for Ladies Auxiliary of the Fleet Reserve Association
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Barbara A. LathamDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Mary LeeNational Certifying Official for the United Voluntary Services
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Roger D. LewisonDeputy Representative for Vietnam Veterans of America, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Beryl LoveDeputy Representative for AMVETS
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. Greg LutesDeputy Representative for Military Order of the Purple Heart of the U.S.A., Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • James D. LutherDeputy Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Naomi MangumDeputy Representative for National Society Colonial Dames XVII Century
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. Darrell MartinDeputy Representative for the United Auto Workers
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Peter Martinez Jr.Catholic War Veterans
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Stephen MatthewsRepresentative for Blinded Veterans Association
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. Dennis McAleeseDeputy Representative for Benevolent and Protective Order of Elks
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Susie McArthurNational Representative for Women's Army Corps Veterans Association
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Judith McCombsRepresentative for Vietnam Veterans of America, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Eleanor McConkeyDeputy Representative for Daughters of Union Veterans of the Civil War
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Richard S. McKeeDeputy Representative for Fleet Reserve Association
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Rozena McVeyDeputy Representative for Ladies Auxiliary of the Fleet Reserve Association
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Karen MeredithDeputy Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Samuel Miller Jr.National Representative for Catholic War Veterans
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Judith MillickNational Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Elizabeth MontanyaRepresentative for BVL Fund, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Catherine MoonNational Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Douglas MurphyDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Anita L. MyersDeputy Representative for United Auto Workers
    • Committee Member (Performer)Representative

  • MS. Susan NaillNational Deputy Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ann L. NarcisoDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mary NeumaierDeputy Representative for National Society Colonial Dames XVII Century
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Diana NewtonDeputy Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Lt. Col Diane O'BrienDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Kris OwenDeputy Representative for United Auto Workers
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Walter OwiesnyDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Joyce ParkeNational Representative for American Red Cross
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Florence ParmeleeDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Sharon PattonDeputy Representative for the Daughters of the Union Veterans of the Civil War
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Patty A. PieningNational Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Daniel ProppNational Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Concetta ProvenzaDeputy Representative for Catholic War Veterans Ladies' Auxiliary
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Joseph RaimoCatholic War Veterans
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Antonio RamosCatholic War Veterans
    • Committee Member (Performer)Representative

  • J. D. RandolphRepresentative for Korean War Veterans Association
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Cal RapsonRepresentative for United Auto Workers
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Susan ReithCatholic War Veterans
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Eugene RenckertDeputy Representative for Benevolent and Protective Order of Elks
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Rolene RobinsonNational Representative for Daughters of Union Veterans of the Civil War
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ron Rolfes, Jr.National Representative for Forty and Eight
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Kenneth RoseDeputy Representative for Vietnam Veterans of America, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Emma-Lou RosensteinRepresentative for National Ladies Auxiliary, Jewish War Veterans of the U.S.A.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Sylvia RowlandNational Deputy Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Phil RuhmshottelDeputy Representative for Marine Corps League
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Wanda RussellDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Bernie SampsonDeputy National Representative for Forty and Eight
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Marjorie S. SheltonNational Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Nancy A ShepherdDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. John ShiskoNational Deputy Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Walter SkwierzDeputy Representative for Catholic War Veterans
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Christopher SlawinskiNational Representative for Fleet Reserve Association
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. James SmithNational Deputy Representative for Air Compression for Veterans
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. Melvin SmithDeputy Representative for Sons of AMVETS
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Douglas H. StansberryDeputy Representative for National Society Sons of the American Revolution
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Sandra StatonDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Sydney StatonDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Phillip SternDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • ms. June StoneDeputy Representative, Daughters of Union Veterans of the Civil War
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Gary L. ThomasDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Leroy ThompsonDeputy Representative for I.B.P.O. Elks of the World, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Doug TidderingtonDeputy Representative, United Auto Workers
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Dell Bulldog TurnerRepresentative for Military Order of the Purple Heart of the U.S.A., Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ouida Ann TurnerNational Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ed Van Houten, Jr.Deputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Dorothy Van HoyDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Raymond J. Vanden Berghe, Sr.,Deputy Representative for Masonic Service Association of N. America
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Patsy VarnellNational Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jodi L. WadeRepresentative for I.B.P.O. Elks of the World, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Louis Wagner IIINational Deputy Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. Michael J. WalshNational Representative for Disabled American Veterans
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. Richard WaltersDeputy Representative, United Voluntary Service
    • Committee Member (Performer)Representative

  • William WareDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Helen WeaverDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • James WeaverDeputy National Representative for the Knights of Columbus
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ivey WestNational Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Melody WhitakerDeputy Representative for Disabled American Veterans Auxiliary
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. Bruno T. WilliamsonNational Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Barbara WilsonDeputy Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • LaVerne WozniakNational Representative for Ladies Auxiliary, Polish Legion of American Veterans, U.S.A.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ralph WozniakRepresentative for Polish Legion of American Veterans, U.S.A.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Carol WurtzDeputy National Representative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Thomas ZampieriDeputy Representative for Blinded Veterans Association
    • Committee Member (Performer)Representative