Documents/DOSFACA22803

FACA Committee Purpose & Justification

Strategic_Plan

Start: 2010-10-01, End: 2011-09-30, Publication: 2013-07-09

Source: http://explore.data.gov/resource/datasets/c5i3-bb9j

The information in this plan was imported from the Federal Advisory Committee Act (FACA) database and transformed into StratML Part 1, Strategic Plan, format.

Fiscal Year:2011 Committee Type: Other

Submitter:

Name:Gannon (J.) Dick

Email:gannon_dick@yahoo.com

Organization:

Name:United States National Commission for UNESCO

Acronym:DOS

Description:
[22803]: http://www.state.gov/p/io/unesco

Stakeholder(s):

  • Department of State[18]: http://www.state.gov
    • Sponsoring Agency (Beneficiary)

  • Susan AveryPresident and Director
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ms. Kathie Bailey-MathaeDirector, Board on International Scientific Organizaitons
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Susan BennettVP for Exhibits
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ron BogleExecutive Director
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Willard BoydPresident Emeritus, University of Iowa
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Molly Corbett BroadPresident
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Emilya CachaperoDirector of Artistic Programs & International Theatre Institute
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Nigel CameronPresident
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Kenneth CampbellPresident
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Barbara ChowEducation Program Director
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Betsy Levitt CohnAt-large Community
    • Committee Member (Performer)Representative

  • James ConnaughthonMember of the Board of Trustees
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Esther CoopersmithAt-large Community
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Kelly Craighead-MullenPresident
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Sharon DarlingPresident
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Michael DowlingDirector
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Sara EhrmanSenior Advisor
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Philip Englishat-large community
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Amy FlattenDirector of International Affairs
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Tina FlournoyAssistant to the President for Public Policy
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Barbara FordPast President
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mary FutrellPresident
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ronnie GoldfarbPresident
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Luther GraefMember
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Nancy GrasmickSuperintendent of Schools
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jehmu GreenePresident
    • Committee Member (Performer)Representative

  • David HarmonExecutive Director
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Henry HatchMember
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Kaki HockersmithBoard Member
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John HoldrenDirector
    • Committee Member (Performer)Regular Government Employee (RGE)

  • Marlene JohnsonCEO and Executive Director
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Sally JohnstoneProvost & Vice President for Academic Affairs, Winona State University
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Steve JordanSenior Vice President and Executive Director
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Sarah Degnan KambouPresident
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Nancy KamelMember, Board of Directors
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Martha KanterUnder Secretary
    • Committee Member (Performer)Regular Government Employee (RGE)

  • Mary KirkVice President for Student Exchanges
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Steve KoblikPresident
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ann KornbletBoard Member
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. Jack KosakowskiVice President
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jim LeachChairman
    • Committee Member (Performer)Regular Government Employee (RGE)

  • Patrick LeahyExecutive Director
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Leonard LeoExecutive Vice President
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Phyllis MagrabDirector
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Christopher MerrillDirector
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Dr. Bradley MillerOffice of International Activities
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Alex MooneyState Senator
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Susan MyersNew York Office Director
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Miriam NisbetDirector, Office of Government Information Services
    • Committee Member (Performer)Regular Government Employee (RGE)

  • Brian O'DwyerAt-Large Community
    • Committee Member (Performer)Representative

  • David OttawayPresident
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Stephanie OwensDeputy Associate Administrator for External Affairs and Environmental Education
    • Committee Member (Performer)Regular Government Employee (RGE)

  • Bob PearsonPresident
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Fernando ReimersCommittee member
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Vanessa RichardsonDirector of Operations and Analysis, Office of International Science and Engineering
    • Committee Member (Performer)Regular Government Employee (RGE)

  • Craig SchiffriesDirector for Geoscience Policy
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Paula SchrieferDirector of Advocacy
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Andrea SerbanPresident
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Nina SheaSenior Fellow
    • Committee Member (Performer)Representative

  • George SkarmeasChair
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Susan SternChair
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ann StockAssistant Secretary for Educational and Cultural Affairs
    • Committee Member (Performer)Regular Government Employee (RGE)

  • Mrs. Marguerite H. SullivanDirector, Center for International Media Assistance
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Vaughn TurekianChief International Officer
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mr. Andre VarchaverPresident
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Andrew WaltersDirector of Education
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Sheree WenWomen in Engineering Chair
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Steven WheatleyVice President
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Maggie WilliamsAt-large Community
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Pandit WrightPresident and CEO
    • Committee Member (Performer)Representative