Documents/DOIFACA72547

FACA Committee Purpose & Justification

Strategic_Plan

Start: 2010-10-01, End: 2011-09-30, Publication: 2013-07-09

Source: http://explore.data.gov/resource/datasets/c5i3-bb9j

The information in this plan was imported from the Federal Advisory Committee Act (FACA) database and transformed into StratML Part 1, Strategic Plan, format.

Fiscal Year:2011 Committee Type: Regulatory Negotiations

Submitter:

Name:Gannon (J.) Dick

Email:gannon_dick@yahoo.com

Organization:

Name:No Child Left Behind School Facilities and Construction Negotiated Rulemaking Committee

Acronym:DOI

Description:
[72547]: http://www.bia.gov/WhoWeAre/AS-IA/ORM/Rulemaking/index.htm

Stakeholder(s):

  • Department of the Interior[15]: http://www.doi.gov
    • Sponsoring Agency (Beneficiary)

  • Gregory AndersonMuscogee (Creek) Nation of Oklahoma
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Janice AzureTurtle Mountain Band of Chippewa
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jimmy C. BegayNavajo Nation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Margie R.S. BegayNavajo Nation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Faye BlueeyesNavajo Nation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Gerald Leroy BrownConfederated Salish and Kootenai Tribe
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jacquelyn CheekBureau of Indian Education
    • Committee Member (Performer)Regular Government Employee (RGE)

  • Kim Rose Clausen-JensenOglala Sioux Tribe
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Fred ColhoffOglala Sioux Tribe
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Joy CulbreathChoctaw Nation of Oklahoma
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Judy DeHoseWhite Mountain Apache Tribe
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Emerson EskeetsOffice of Facilities Management and Construction
    • Committee Member (Performer)Regular Government Employee (RGE)

  • Regina GilbertOffice of Regulatory Affairs and Collaborative Action
    • Committee Member (Performer)Regular Government Employee (RGE)

  • Shirley Gross15 Tribes of North Dakota, South Dakota and Nebraska
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jerald Scott HouseNavajo Nation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Lester B. HudsonNavajo Nation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Bryce In The WoodsCheyenne River Sioux Tribe
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Fred Leader ChargeRosebud Sioux Tribe
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Alan Robert LoveseeChoctaw Nation of Oklahoma
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Frank E. LujanPueblo of Isleta
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Nancy R. Martine-AlonzoNavajo Nation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Betty OjayeNavajo Nation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • James PorterOffice of the Solicitor / Division of Indian Affairs
    • Committee Member (Performer)Regular Government Employee (RGE)

  • Alfred P. Redman Sr.Northern Arapaho Tribe
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John ReverOffice of Facilities, Environmental and Cultural Resources
    • Committee Member (Performer)Regular Government Employee (RGE)

  • Brenda RielOffice of the Solicitor / Division of Indian Affairs
    • Committee Member (Performer)Regular Government Employee (RGE)

  • Charles Monty RoesselNavajo Nation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Andrew M. TahNavajo Nation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • David TalayumptewaBureau of Indian Education
    • Committee Member (Performer)Regular Government Employee (RGE)

  • Arthur Maxwell TaylorNez Perce Tribe
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Willie Tracey Jr.Navajo Nation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Merrie Miller White BullCheyenne River Sioux Tribe
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jerome Wayne WittOglala Sioux Tribe
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Catherine M. WrightHopi Tribe
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Albert A. YazzieNavajo Nation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Dr. Kennith H. YorkMississippi Band of Choctaw Indians
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Lorena Zah BaheNavajo Nation
    • Committee Member (Performer)Representative