Documents/DOEFACA452

FACA Committee Purpose & Justification

Strategic_Plan

Start: 2010-10-01, End: 2011-09-30, Publication: 2013-07-09

Source: http://explore.data.gov/resource/datasets/c5i3-bb9j

The information in this plan was imported from the Federal Advisory Committee Act (FACA) database and transformed into StratML Part 1, Strategic Plan, format.

Fiscal Year:2011 Committee Type: National Policy Issue Advisory Board

Submitter:

Name:Gannon (J.) Dick

Email:gannon_dick@yahoo.com

Organization:

Name:National Petroleum Council

Acronym:DOE

Description:
[452]: http://www.npc.org

Stakeholder(s):

  • Department of Energy[14]: http://www.energy.gov
    • Sponsoring Agency (Beneficiary)

  • Gary A. AdamsDeloitte LLP
    • Committee Member (Performer)Representative

  • George A. Alcorn Sr.Alcorn Exploration, Inc
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Neal AndersonWood MacKenzie, Ltd.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Thurmon M. AndressBreitBurn Energy LP
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Philip F. AnschutzThe Anschutz Corp
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Bob AnthonyOklahoma Corporation Commission
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Alan S. ArmstrongThe Williams Companies, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Gregory L. ArmstrongPlains All American Pipeline, L.P.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Robert G. ArmstrongArmstrong Energy Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Gregory A. ArnoldTruman Arnold Companies
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Philip K. AshermanChicago Bridge & Iron Company N.V.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ralph E. BaileyFuel-Tech, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Frederick J. BarrettBill Barrett Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Riley BechtelBechtel Group, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Michel BenezitTotal S. A.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Anthony J. BestSM Energy Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Robert W. BestAtmos Energy Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Brian BingmanThe Energy Council
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Alan L. BoeckmannFluor Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Donald T. BollingerBollinger Shipyards, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John F. BookoutJohn F. Bookout
    • Committee Member (Performer)Representative

  • James D. BoydCalifornia Energy Commission
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ben M. BrighamBrigham Exploration Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jon S. BrumleyEncore Acquisition Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Philip J. BurguieresEMC Holdings, L.L.C.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Matthew D. CabellSeneca Resources Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Kateri CallahanAlliance to Save Energy
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Robert B. CatellStonybrook University
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Clarence P. Cazalot Jr.Marathon Oil Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Eileen ClaussenPew Climate Center
    • Committee Member (Performer)Representative

  • William M. CobbWilliam M. Cobb & Associates
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Kim R. CocklinAtmos Energy Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • T. Jay CollinsOceaneering International, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Charles B. CurtisNuclear Threat Initiative
    • Committee Member (Performer)Representative

  • William A. CustardDallas Production, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Patrick D. DanielEnbridge Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Charles D. DavidsonNoble Energy, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • D. Scott DavisUPS
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Chadwick C. DeatonBaker Hughes Incorporated
    • Committee Member (Performer)Representative

  • David R. DemersWestport Innovations Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Claiborne P. DemingMurphy Oil Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • David DemshurCore Laboratories
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John M. DeutchMassachusetts Institute of Technology
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Laurence M. DownesNew Jersey Resources Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • W. Byron DunnTubular Synergy Group, LP
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Bernard J. Duroc-DannerWeatherford International Ltd.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Gregory L. EbelSpectra Energy Corp.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Randall K. EresmanEnCana Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ronald A. EricksonHoliday Companies
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Behrooz FattahiSociety of Petroleum Engineers
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John A. FeesMcDermott International, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Fereidun FesharakiFACTS Global Energy
    • Committee Member (Performer)Representative

  • William L. FisherUniversity of Texas
    • Committee Member (Performer)Representative

  • James C. FloresPlains Exploration & Production Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Douglas L. FosheeEl Paso Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Paul L. FosterWestern Refining, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Randy A. FoutchLaredo Petroleum, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Robert W. FriResources For the Future Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Robert W. GeeGee Strategies Group LLC
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Asim GhoshHusky Energy Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • James A. GibbsFive States Energy Company, LLC
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John W. GibsonONEOK, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Russell K. GirlingTransCanada Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Lawrence J. GoldsteinEnergy Policy Research Foundation, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Andrew GouldSchlumberger Limited
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Simon GreenshieldsMorgan Stanley
    • Committee Member (Performer)Representative

  • James T. HackettAnadarko Petroleum Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Gary L. HallHall-Houston Exploration Partners, L.L.C.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Frederic C. HamiltonThe Hamilton Companies LLC
    • Committee Member (Performer)Representative

  • G. O'Neal HamiltonPublic Service Commission of South Carolina
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Harold G. HammContinental Resources, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John J. HamreCenter for Strategic and International Studies
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John A. HarjuUniversity of North Dakota
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jeffrey O. HenleyOracle Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John B. HessHess Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jack D. HightowerCelero Energy, L.P.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Stephen L. HightowerHightowers Petroleum Co.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jeffery D. HildebrandHilcorp Energy Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John HofmeisterCitizens for Affordable Energy
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Forrest E. HoglundSeaOne Maritime Corp.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Stephen A. HolditchTexas A&M University
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Martin HoustonBG Group plc (Americas and Global LNG)
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Dudley J. HughesHughes South Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ray L. HuntHunt Consolidated, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Hillard HuntingtonStanford University
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John R. HurdHurd Enterprises, Ltd.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ray R. IraniOccidental Petroleum Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Eugene M. IsenbergNabors Industries, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Terrence S. JacobsPenneco Oil Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Robert J. JohnsonNational Association of Black Geologists and Geophysicists
    • Committee Member (Performer)Representative

  • A. V. Jones Jr.Van Operating, Ltd.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jon Rex JonesJones Management Corp.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jerry D. JordanKnox Energy, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Fred C. JulanderJulander Energy Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Alexander A. KarsnerManifest Energy, LLC
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Richard C. KellyXcel Energy
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Richard D. KinderKinder Morgan Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Peter D. KinnearFMC Technologies, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Frederick M. KirschnerFrederick M. Kirschner
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Henry G. KleemeierKaiser-Francis Oil Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Harold M. KorellSouthwestern Energy Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John Krenicki Jr.GE Energy Infrastructure
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Fred KruppEnvironmental Defense Fund
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ellen KullmanE. I. Dupont de Nemours and Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Vello A. KuuskraaAdvanced Resources International, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Harold N. KvisleTransCanada Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jonathan LashWorld Resources Institute
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Stephen D. LaytonE&B Natural Resources
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Virginia B. LazenbyBretagne, LLC
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Peter LehnerNational Resources Defense Council
    • Committee Member (Performer)Representative

  • David J. LesarHalliburton Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Nancy LevesonMassachusetts Institute of Technology
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Michael C. LinnLinn Energy, LLC
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Andrew N. LiverisThe Dow Chemical Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Daniel LopezNew Mexico Institute of Mining and Technology
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Amory LovinsRocky Mountain Institute
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Cary M. MaguireMaguire Oil Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Steven J. MalcolmThe Williams Companies, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Aubrey K. McClendonChesapeake Energy Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • W. Gary McGilvrayDeGolyer and MacNaughton
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Lee A. McIntireCH2M HILL Companies, Ltd.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Lamar McKayBP America Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • James T. McManus IIEnergen Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Rae McQuadeNorth American Energy Standards Board
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Kenneth B. Medlock IIIRice University - James A. Baker, III Institute for Public Policy
    • Committee Member (Performer)Representative

  • F.H. MerelliCimarex Energy Co.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Augustus C. MillerMiller Oil Co., Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • C. John MillerWorldWide Exploration Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • David B. MillerEnCap Investments L.P.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Merrill A. Miller Jr.National OilWell Varco, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Michael J. MillerMiller Energy, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Tommy MoffattThe Energy Council
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jack B. MooreCameron
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Michael G. MorrisAmerican Electric Power Co., Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Steven L. MuellerSouthwestern Energy Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • James J. MulvaConocoPhillips
    • Committee Member (Performer)Representative

  • David L. MurfinMurfin Drilling Co., Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mark B. MurphyStrata Production Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Richard S. NevilleWestern Petroleum Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • James E. NewsomeCME Group, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • J. Larry NicholsDevon Energy Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Patrick F. NoonanConservation Fund
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Gerardo NorciaMichigan Consolidated Gas Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John W. B. NorthingtonNorthington Strategy Group
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Thomas B. NuszOasis Petroleum, LLC
    • Committee Member (Performer)Representative

  • David J. O'ReillyChevron Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Marvin E. OdumShell Oil Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Geoffrey C. OrsakSouthern Methodist University
    • Committee Member (Performer)Representative

  • James W. OwensCaterpillar, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • C. R. PalmerRowan Companies, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mark G. PapaEOG Resources, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Paul H ParkerCenter for Resource Management
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Robert L. Parker Sr.Parker Drilling Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Donald PaulUniversity of Southern California Energy Institute
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Douglas B. PetnoJ.P. Morgan Securities Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Charles E. Phillips Jr.Oracle Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • T. Boone PickensBp Capital Management
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Carl PopeSierra Club
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Allan G. PulsipherLouisiana State University
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Daniel W. RabunENSCO International Incorporated
    • Committee Member (Performer)Representative

  • W. Matt RallsRowan Companies, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Keith O. RattieQuestar Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Lee R. RaymondKohlberg Dravis Roberts & Co.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • June ResslerCenergy Companies
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Corbin J. Robertson Jr.Quintana Minerals Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • James E. RogersDuke Energy Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Henry A. Rosenberg Jr.Crown Central LLC
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Paolo ScaroniEni S.p.A
    • Committee Member (Performer)Representative

  • David T. SeatonFluor Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Peter SeligmanConservation International
    • Committee Member (Performer)Representative

  • S. Scott SewellDelta Energy Management, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Bobby S. ShackoulsConocoPhillips
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Philip R. SharpResources for the Future, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • R. Gordon ShearerHess LNG LLC
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Scott D. SheffieldPioneer Natural Resources Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Adam E. SieminskiDuetsche Bank AG
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Timothy A. SimonCalifornia Public Utilities Commission
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Robert C. Skaggs Jr.NiSource, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Bruce A. SmithTesoro Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Carl Michael SmithInterstate Oil and Gas Compact Commission
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Frederick W. SmithFedEx Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • David L. SokolMidAMerican Energy Holdings Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Tim SolsoCummins, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Frank M. Stewart Jr.American Association of Blacks in Energy
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Richard H. StraeterContinental Resources, Inc. - Eastern Division
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John P. SurmaU.S. Steel Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Cindy B. TaylorOil States International, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Dean E. TaylorTidewater Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mark R. TercekThe Nature Conservancy
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Berry H. Tew Jr.Geological Survey of Alabama
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Susan TierneyAnalysis Group
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Rex W. TillersonExxonMobil Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Scott W. TinkerThe University of Texas - Bureau of Economic Geology
    • Committee Member (Performer)Representative

  • William Paschall ToschJ.P. Morgan Securities Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Diemer TrueDiamond Oil, LLC
    • Committee Member (Performer)Representative

  • H.A. True IIITrue Oil LLC
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Bobby TudorTudor, Pickering, Holt & Co., LLC
    • Committee Member (Performer)Representative

  • William P. UttKBR, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • W. Bruce ValdezSouthern Ute Indian Tribe Growth Fund
    • Committee Member (Performer)Representative

  • J. Craig VenterJ. Craig Venter Institute
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Philip K. Verleger Jr.University of Calgary
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Bruce H. VincentSwift Energy Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John B. WalkerEnerVest, Ltd.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Douglas J. WallPatterson-UTI Energy, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • L.O. WardWard Petroleum Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Cynthia WarnerSapphire Energy, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Kelcy L. WarrenEnergy Transfer Partners, L.P.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Michael D. WatfordUltra Petroleum Corp.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John WatsonChevron Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Roger P. WebbThe Strategic Energy Institute - Georgia Institute of Technology
    • Committee Member (Performer)Representative

  • J. Robinson WestPFC Energy, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Craig WhitePhiladelphia Gas Works
    • Committee Member (Performer)Representative

  • David W. WilliamsNoble Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mary Jane WilsonWZI Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Timothy WirthUnited Nations Foundation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Patricia A. WoertzArcher Daniels Midland Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • David M. WoodMurphy Oil Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Patrick Wood IIIWood3 Resources
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Martha WyrschVestas Americas
    • Committee Member (Performer)Representative

  • George M. YatesHEYCO Energy Group
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John A. YatesYates Petroleum Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • J. Michael YeagerBHP Billiton Petroleum
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Daniel H. YerginIHS Cambridge Energy Research Associates, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John F. YoungEnergy Future Holdings Corp.
    • Committee Member (Performer)Representative