Documents/DOEFACA449

FACA Committee Purpose & Justification

Strategic_Plan

Start: 2010-10-01, End: 2011-09-30, Publication: 2013-07-09

Source: http://explore.data.gov/resource/datasets/c5i3-bb9j

The information in this plan was imported from the Federal Advisory Committee Act (FACA) database and transformed into StratML Part 1, Strategic Plan, format.

Fiscal Year:2011 Committee Type: National Policy Issue Advisory Board

Submitter:

Name:Gannon (J.) Dick

Email:gannon_dick@yahoo.com

Organization:

Name:National Coal Council

Acronym:DOE

Description:
[449]: http://www.nationalcoalcouncil.org/

Stakeholder(s):

  • Department of Energy[14]: http://www.energy.gov
    • Sponsoring Agency (Beneficiary)

  • Robert O. AgbedeATS Chester Engineers
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Allen B AlexanderSavage Companies
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Sy AliClean Energy Consulting Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Phil AmickConocoPhillips
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Gerard M. AndersonDTE Energy Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Carol J. BaileyProgram Manager - Executive Level
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Richard BajuraWest VA Univ
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Theodore K. BarnaBarnaSolutions
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Janos M BeerMassachusetts Inst of Tech
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Robert A. BibbBibb Engineers, Architects, and Constructors
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jacqueline BirdWorleyParsons
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Stevan BobbPresident, BNSF Railway
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Gregory H. BoycePresident & COO, Peabody Energy
    • Committee Member (Performer)Representative

  • F. William BrownellHunton & Williams
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Robert L BrubakerPorter, Wright, Morris & Arthur
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Frank Burke Dr.Consultant
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Michael CareyOhio Coal Association
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Robert J. CiavarellaStock Equipment Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Joseph W Craft IIIAlliance Coal, LLC
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Michael D. CrottyPresident
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Kevin S. CrutchfieldAlpha Resources, LLC
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Christopher C. CurfmanPresident, Global Mining Division, Caterpiller
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Stuart A DaltonElectric Power Research Institute
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Michael R. DeLalloDir., Business Development, Parsons, E&C
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Michael D. DurhamADA Environmental Solutions
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John DwyerNorth Dakota Lignite Energy Council
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John W. EavesPresident/COO, Arch Coal, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • George L. EllisPresident, Pennsylvania Coal Association
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Barbara F Farmer-AltizerEastern Coal Council
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Alex G. FassbenderChief Technology Officer and Executive VP, ThermoEnergy Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Paul J. FeldmanChairman, Midwest ISO
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John S. FischerChairman and CEO, Air Control Science, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Robert D. GabbardPresident
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Dr. Zhongxue Gan PhDENN Corporation, Ltd.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Paul GatzemeierCentennial Energy Resources, LLC
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Janet GelliciAmerican Coal Council
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Guy GorneySr. Vice President/Midwest Generation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Patrick GraneyPetroleum Products, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Manoj K. GuhaConsultant
    • Committee Member (Performer)Representative

  • William D. HarperBechtel Power Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Clark D. HarrisonCQ, Inc
    • Committee Member (Performer)Representative

  • William J. Higginbotham EdDExecutive Director, Kentucky Coal Academy
    • Committee Member (Performer)Representative

  • William HobackOffice of Coal Development, State of Illinois
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Gerald A. Hollinden PhDConsultant
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Clarence Joseph HopfPresident, PSEG Energy Resources LLC
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Marty IrwinIN Cetner for Coal Tech. Research
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Daniel R. JackSr. Vice President
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Chris JenkinsCSX Transportation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Michael KarmisVirginia Tech, Mining and Mineral Engineering
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Norman KettenbauerNew Product Planning Mgr, The Babcock & Wilcox Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Robert P. KingSr. Vice President - Administration
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Klaus LambeckPublic Utilities Commission of Ohio
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Lynn A. LednickyDynergy Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Steven F LeerArch Coal Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • A David LesterCouncil on Energy Resource Tribes
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John T. LongConstellation Energy
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jason MakansiPearl Street, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Daniel T. Martin Sr.Vice President, Ingram Barge Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jon W. McKinneyPublic Service Commission of West Virginia
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John S. MeadDir., SIU Coal Research Center, Southern Illinois Univ.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Emmanuel R MerleEnergy Trading Corp.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Janine Migden-OstraderOffice of Ohio Consumer's Counsel
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jeffrey MillerProduction Services Manager, Luxottica Retail
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Rafic Y. MinkaraHeadwaters Incorporated
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Nancy MohnDirector, Marketing, ALSTOM Engineering
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Michael G. MorrisChairman, President & CEO, American Electric Power Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Michael G. MuellerAmeren Energy Fuels & Services Co.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Robert E MurrayMurray Energy Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Ram G NarulaBechtel Power Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Georgia Ricci NelsonPresident & CEO, PTI Resources, LLC
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Kenneth J. NemethExecutive Director, Southern States Energy Board
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Donald J. NewellDepartment of Energy Development and Independence
    • Committee Member (Performer)Representative

  • John F. Norris Jr.President & CEO, Fuel Tech Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jerry J. OliverExecutive Vice President Commercialization
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Daniel F PackerEntergy New Orleans
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Fredrick D. PalmerPeabody Energy
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Robert L. Pearson PhDPEVice President, CH2M Hill
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Christopher L. PoirierPresident/CEO
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Robert M. PurgertEnergy Industries of Ohio
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Randy RahmPresident, CoalTech Consultants, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Dr. Masood Ramezan PhD PELeonardo Technologies Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • William RaneyWest Virginia Coal Association
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Bill ReidCoal Leader
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Frederick M. Reuter IIIConservationist and Science Educator, St. Xavier High School
    • Committee Member (Performer)Representative

  • James F. RobertsFoundation Coal Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Daniel A. RolingNational Coal Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Charles P. RuchPresident, South Dakota School of Mines and Technology
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Donald R. SchneiderFirstEnergy Solutions Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Mark SchoenfieldJupiter Oxygen Corporation
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Debbie SchumacherWomen In Mining
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Michael J. SierraThe Ventura Group
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Anne E. Smith Ph.DCharles River Associates
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Daniel D SmithNorfolk Southern Corp.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Michael G. SorensenManager, Fuels Department
    • Committee Member (Performer)Representative

  • William J. SpengelEmployee
    • Committee Member (Performer)Representative

  • David F SurberTV Producer/Host,
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Michael W. SutherlinCEO/President, Joy Global, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Branko TerzicDeloitte Services, LP
    • Committee Member (Performer)Representative

  • David ThomasVice President, Governmental Affairs, Alliance Coal, LLC
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Malcolm R ThomasPresident, JAD Coal Company, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • David D. TurnbullNorth Point Resources, LLC
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Raja P. UpadhyayPincock, Allen & Holt
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Kathy WalkerElm Street Resources, Inc.
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Steve WalkerWalker Machinery
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Jeffrey L. WallaceVice President Fuel Services, Southern Company
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Kathleen A. WaltonThe Basic Industries Group, LLC
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Robert A. Wharton Ph.D.Provost and VP for Academic Affairs, Idaho State University
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Thomas WhiteSargent & Lundy
    • Committee Member (Performer)Representative

  • Gregory W. WorkmanDirector/Fuels, Dominion Resources
    • Committee Member (Performer)Representative